Kielce 06.01.2025
§1Szanowni Państwo,
Z głębokim smutkiem i troską przyjmujemy decyzję polskiego rządu dotyczącą braku zaproszenia premiera Izraela na uroczystości z okazji 80-lecia wyzwolenia obozu Auschwitz.
Partnerzy naszej Fundacji, jak i inne organizacje polskie i międzynarodowe, z którymi od wielu lat współpracujemy, zaangażowani są w walkę ze współczesnym antysemityzmem, w budowanie mostów pojednania i przyjaźni między narodem polskim i żydowskim oraz zachowanie pamięci o ofiarach Holokaustu, który miał miejsce w nazistowskich niemieckich obozach zagłady. Czujemy ogromne zaniepokojenie tą decyzją, która naszym zdaniem, nie uwzględnia pełnego kontekstu historycznego, który powinna mieć każda decyzja dotycząca relacji między naszymi narodami.
Dodatkowo, utrudnia to znacząco naszą działalność na rzecz pojednania. Walka z nienawiścią i stereotypami staje się coraz trudniejsza, gdy podobne decyzje są podejmowane bez uwzględnienia naszego wspólnego tysiącletniego dziedzictwa i tragicznych doświadczeń z przeszłości. Niezwykle istotne jest również to, że premier Izraela reprezentuje kraj gdzie żyje największa na świecie społeczność Ocalałych z Holokaustu, a polska ziemia kryje prochy milionów Żydów. Warto też podkreślić, że Izrael w dniu 7 października 2023 roku został zaatakowany przez terrorystów, którzy w bestialski sposób uśmiercili prawie 1200 niewinnych ludzi, w tym małe dzieci, a ponad 250 osób uprowadzili. Zachowując właściwe proporcje nie sposób uniknąć porównań do czasów ciemnej nocy Holokaustu.
Z tego powodu apelujemy do rządu Polski o ponowne rozważenie swojej decyzji. Powołujemy się tutaj na inne państwa europejskie, które nie zdecydowały się na taki krok, takie jak Czechy, Niemcy, Grecja, Węgry i Francja. Ta ostatnia stwierdziła że, według ich prawodawstwa, Binjamin Netanjahu, jako głowa państwa, ma immunitet. Również postawa USA jest tutaj jednoznaczna i wskazuje, że nie można wydać nakazu aresztowania zanim nie nastąpi cały przewód sądowy i przedstawienie dowodów. W całej tej sprawie wygląda na to, że nie chodzi tu o oskarżenie premiera Izraela, jako głowy państwa, ale całego narodu żydowskiego, który broni się przed terroryzmem. Albowiem to cały naród walczy z terroryzmem. W stronę Izraela wystrzelono 28000 rakiet, a od ponad 400 dni więzieni są zakładnicy. Prosimy wziąć ten kontekst pod uwagę, gdyż jednoznaczne i bezkrytyczne podejście Polski do tego, że MTK chce aresztu dla premiera Netanjahu, powoduje iż Polska staje w kontrze do naszego sojusznika, Stanów Zjednoczonych.
W związku z tym zwracamy się z gorącą prośbą o spowodowanie jednorazowego przyjazdu premiera Izraela, np. na podstawie listu żelaznego.
Wierzymy, że istnieje możliwość znalezienia kompromisowego rozwiązania, które z jednej strony zaspokoiłoby interesy obu stron, a z drugiej – uczciło by naszą wspólną historię i pamięć o ofiarach Holokaustu.
Jest to czas, w którym szerszy kontekst historyczny i humanitarny powinien stanowić fundament decyzji, które mają wpływ na relacje między naszymi narodami. Z kolei brak zaproszenia premiera Izraela, mimo trudności w relacjach międzynarodowych, jest decyzją, którą w kontekście pamięci o Holokauście, bardzo trudno zaakceptować.
Z poważaniem,
Edward Ćwierz, Prezes Fundacji Pojednanie, Kielce.
Do wiadomości:
Kancelaria Premiera RP
Radosław Sikorski, Minister Spraw Zagranicznych
Yaccov Livne, Ambasador Izraela w Polsce
Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski
Klara Kołodziejska-Połtyn, Przewodnicząca Zarządu Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP
Sygnatariusze:
Fundacja „Życie i Misja” Ustroń – prezes Henryk Wieja
Fundacja „Anioły Kultury” Warszawa – prezes Agata Śmierzyńska
Fundacja „Polania” Kraków – prezes Ireneusz Czubak
Fundacja „Przebaczenie i Pojednanie” Gorzów Wielkopolski, prezes Bogdan Olechnowicz
Stowarzyszenie „TERAZ Twój Ruch”, Ruch Społeczny, prezes Liliana Cydejko
Fundacja ESPA, Legnica, – prezes Norbert Palimąka