Seminarium „Jak przepracować trudne momenty w polsko-żydowskiej historii?”- RELACJA FOTO 6.07.2019.

Seminarium odbyło się w drugim dniu  trwania „Cymesu w Kielcach, czyli Śladami Kultury Żydowskiej” dzięki życzliwości i współpracy  Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach.

Celem seminarium było zmierzenie się z historią naszych polsko-żydowskich relacji przed, w czasie i po wojnie. Odpowiadaliśmy na pytanie czy i jak możemy stanąć naprzeciwko tragicznej historii naszych sąsiedzkich relacji? Czy jest możliwe pokonać mur nieufności, wrogości, uprzedzeń i stereotypów?

Prowadzący:

Edward Ćwierz, prezes Fundacji „Pojednanie”. Autor książki „Polska Izrael, druga szansa od Boga.” Mówca konferencyjny. Od kilkunastu lat, z zespołem wolontariuszy, pełni służbę budowania mostów pojednania między narodem żydowskim, polskim i niemieckim. Organizator Konferencji i Marszów Życia w kilku polskich miastach w Polsce, mających na celu publiczne wyrażanie solidarności z narodem żydowskim i sprzeciwu wobec antysemityzmu.
Wiola Szczepocka.
30 lat temu po raz pierwszy pojechała do Izraela, ale ta podróż zaprowadziła ją znacznie dalej. W daleką przeszłość skomplikowanych polsko -żydowskich relacji, jak również w przyszłość – poszukiwanie możliwości budowania porozumienia. Od ponad dwudziestu lat jest zaangażowana w pomoc humanitarną ocalonym z Holokaustu na Białorusi.
W Krakowie, oprowadza Izraelczyków odkrywając wspólne dziedzictwo obydwu narodów.
W Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie poznawała historię Zagłady. Historię i Kulturę Żydów studiowała na UJ w Krakowie, pracę dyplomową pisała o Szoa.
Od lat robi wywiady z ocalałymi poznając historię bólu. Wytrwale wierzy w pojednanie, bywa rownież jego świadkiem. Doświadczenie jest najlepszym doradcą w przedsięwzięciu budowania mostów. Do dziś naucza w różnych miejscach o współczesnym Izraelu, polityce i historii.